2012-08-14-1387

Berlin’den kültür sanat haberlerine devam. Click HERE for English.

Geçtiğimiz akşam Neukölln Heimathafen’da Austra dinledim. Kanadalı elektronik müzik grubunun 2 gece üst üste olan Berlin konserlerinin 2’sinin de biletleri haftalar öncesinden tükenmişti.

Uzun yıllardır takip ettiğim ve çok sevdiğim grubu daha önce SXSW’in acele acele kurulan ekipman ve kısacık set süresi ruhsuzluğunda dinleyip bir şey anlamamıştım. O yüzden Berlin konserine erkenden gidip en önlere kuruldum.

Austra’dan önce sahnede Paris’li elektronik müzik ikilisi Opale vardı. Austra bekleyen topluluğun önünde, elektronik alet edevat, synth, bas gitar ve vokal olarak faaliyet gösteren ve dokunmaya korkacağın narinlikte iki minyon kız, “hayatımızda ilk kez sahneye çıktık ve bu durumdan çok mutsuzuz” ifadesiyle yarım saate yakın performans sergilediler. Bu süre içinde aslında müziği beğenmeme ve imajlarını sahneye yakıştırmama rağmen performanstan hiç keyif almadım ve ikilinin fotoğraflarını çekmeye bile çekindim. Sıfır interaksiyon, çok kapalı ve ‘ne yaptığımızı bilmiyoruz, her an bişeyler ters gidebilir’ havasındalardı. Belki de çok yeni bir grup olmalarına rağmen Austra ile turluyor olmanın ağırlığı omuzlarındaydı, bilemiyorum.

2013 yılında yayınladıkları L’incandescent albümlerini Deezer üzerinden dinleyebilirsiniz. Kayıtlarda ve şarkılarda sıkıntı yok ama sanırım izlediğim en sıkıcı canlı performanstı.

Opale’nin yarım saatlik performansı ve hızlı bir set change sonrası saat 10’da çok beklenen Austra alkışlar eşliğinde 4 kişi olarak sahneye çıktı. Gruba göbek adını veren Katie platform topuklu sandaletleri ve vintage elbisesi ile mikrofon ve klavyenin başına geçti.

2012-08-14-1324

Bas gitarda yırtık bir fanila ve eşofman altıyla Dorian, davulun başında beyaz çerçeveli gözlükleri ve baştan aşağı siyah outfit’iyle Maya ve synthlerin başında ise ayağında çorapları, kısa fosforlu şortu, simli transparan dar üstü, oksijenle açılmış kısacık saçları ve rujuyla gruba performanslarında eşlik eden erkek güzeli Ryan yerlerini aldılar ve konser başladı.

2012-08-14-1360

Kendi unique varlıkları ve duruşları dışında sahnede onlara dekor olarak arkalarından renkli ışıklar yanan yarı şeffaf kağıt japon şemsiyeler eşlik etti. Kanadalı gruplara özel bir ilgim var ve Austra da bu özel ilgiye sebep olan gruplardan biri benim için. Elektronik müzik ve vokal seviyorsanız mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim, türünün çok iyi bir örneğini icra ediyorlar: http://www.deezer.com/artist/984734

2012-08-14-1385

Katie’nin kendinden geçerek söylediği, çocukluktan gelen opera eğitimini ve klasik müzik aşkını elektronik müzikle harmanladığı performansı, sizi hareketli bir beat’le dans etmenin ötesine geçirip tüyleriniz diken diken sahneye odaklanmanızı, hatta bazen de gözlerinizi kapayıp başka alemlere dalmanızı sağlıyor.

2012-08-14-1374

Daha çok sahneye odaklandığımız konserin dans anlamında kırılma noktası Lose It’te gerçekleşti. Seyirci kendinden geçmişken benim için çok özel bir şarkı olan Beat & The Pulse’la muhteşem finali yaptılar. Tabii ki kimse onlara doymadı ve çok fazla alkışla 2 kere tekrar sahneye çağrıldılar.

Austra canlı dinleyince çok daha fazla sevdiğim gruplar arasında yerini aldı. Bunun en önemli sebeplerinden biri de elektronik müzik ve akustik davul kombinasyonu diye düşünüyorum. Konser boyunca kendine ait dünyasında kaybolan Katie ve danslarıyla Ryan öne çıksa da ben gözlerimi davulun başındaki Maya’dan alamadım. Kendisini idolüm ilan ettim.

idol

Gerçekten de albüm kayıtlarından çok daha ‘canlı’, ‘ruhlu’ bir şey dinlememizin en önemli sebeplerinden biri muhteşem tuşesi ve harika kik, trampet, drumpad ve zil tonlarıyla Maya diye düşünüyorum.

2012-08-14-1380

Austra toplamda 2 kez bis yaparak Berlin’de tamamen dolu 2. gecesini de efsanevi bir şekilde bitirdi. 9 kasım’da Salon İKSV’de çalıyorlar fırsatınız olursa mutlaka gidin. http://www.saloniksv.com/tr/etkinlik/365/austra

2012-08-14-1351

for English: http://cizenbayan.com/english/music/382-austra

foals @ huxley’s neue welt, berlin

foals @ huxley’s neue welt, berlin

Berlin’den kültür sanat haberlerine devam. Click HERE for English. Geçtiğimiz akşam Neukölln Heimathafen’da Austra dinledim. Kanadalı elektronik müzik grubunun 2 gece üst üste olan Berlin konserlerinin 2’sinin de biletleri haftalar...

2012-08-02-1193

warpaint @ heimathafen, berlin

warpaint @ heimathafen, berlin

Berlin’den kültür sanat haberlerine devam. Click HERE for English. Geçtiğimiz akşam Neukölln Heimathafen’da Austra dinledim. Kanadalı elektronik müzik grubunun 2 gece üst üste olan Berlin konserlerinin 2’sinin de biletleri haftalar...

2012-08-22-1428

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir