photo-6

Geçtiğimiz ay Hazal (Yılmaz), Ferhan (iconjane), Billur (Saatçi), Koray (Caner), Funda (French_Oje) ve Ece (Sacar) önümüzde onlarca kristal bardak leziz peynirler, kuru kayısı ve ekmek olan bir masada toplandık. Atölye Winci ile tanışmak için.

6 farklı çeşit şarap tadıp, şarap hakkında ufak ufak bilgi sahibi olduk. Şarap aslında çok derin, uzmanlık gerektiren bir konu ama şarap tadımı yapmayı öğrenmek ve şaraptan daha çok zevk almak için kurslar mevcut. Bu kurslar acaba biraz sıkıcı mıdır gibi bir şüphem vardı, belki sizde de vardır. Atölye Winci Şarap Tadım Atölyesi bu önyargıyı yıkabilecek bir atölye çünkü workshop’ları şaraba aşık, dünya tatlısı insan İnci veriyor ve çok keyifli geçiyor.

İnci’nin şarapla olan ilişkisi ve duygusal bağı bile sizin şarabı daha çok merak etmenizi sağlıyor, öğrenme isteğinizi artırıyor. Normalde beyazlar & rozeler ve kırmızılar için ayrı, yemek ve şarap uyumu için ayrı atölyeler düzenleyen İnci bizim için 2 beyaz, 2 roze ve 2 kırmızıdan oluşan, tadım yapma yöntemlerini öğrendiğimiz ve şaraba bir giriş olabilecek bir workshop ayarladı. Bu istisnai workshop’ta normalde tükürerek yapılan tadım işlemini biz tükürmeden gerçekleştirdiğimiz için sonlara doğru eğlence de katlanarak arttı. He bir de şarapla peynir çok güzel gidiyor diye bol bol peynir yedik. Bu aslında tadım sırasında damağı yoran bir şeymiş. Üzerine ekmek ve kurukayısı yiyerek damağımızı sıfırlama tüyosunu da İnci’den aldık.

photo-3

Görerek, koklayarak ve tadarak şarapları tanımayı (aslında teorik olarak) öğrensek de İnci’nin aldığı kokuları, tadları almayı tam olarak başaramadık (özelikle de ben) Ama olsun yine de bir restoranda şarap tatmamız gerektiğinde şöyle yalandan bir tadım yapacak bilgiye sahibiz artık hepimiz:) Şarabın nasıl yapıldığından, etiketlerin üzerinde yazan bilgileri okumaya kadar pek çok bilgi de edindik. Çok meraklı olanların İnci’nin beyazlarla rozeleri ve kırmızıları ayrı ayrı anlattığı tadımlara, yemek şarap ve şarap müzik uyumu workshoplarına ve daha pek çok konuda verdiği eğitim ve etkinliklere katılmalarını tavsiye ederim.

Şimdi sıradaki ilk tadım 6 Nisan Cumartesi tarihindeymiş. Bu kadar az zaman kalmışken tadım doludur diye tahmin ediyorum ama siz bir dahaki atölyelerin tarihleri için http://www.atolyewinci.com/etkinlikler-listesi/ adresine bakabilirsiniz. Çok şey öğreneceğiniz ve çok güleceğiniz kesin:)

06-04-2013

http://www.atolyewinci.com

İnci Özay Hatipoğlu kimdir?

1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nden mezun oldu. Okul yıllarında başladığı çalışma hayatında 50’nin üzerinde reklam filmi ve 1 uzun metrajlı filmde görev aldı. 2003 yılında Amerika’ya gitti. Johnson&Wales Üniversites Miami Kampüsü’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde okudu. Aynı üniversitede şarap eğitimini tamamladı. 2005 yılı sonunda Türkiye’ye döndü. Kuruçeşme Les Ottomans Hotel’de mutfak kısım şefi olarak çalıştı. Daha sonra sırasıyla Gestin Şarapçılık’ta Koordinatör ve Eğitmenlik, 5. Dünya Su Forumu’nda yiyecek-içecek koordinatörlüğü, Mimolet Restaurant’da Baş Someliye ve Kav Müdürlüğü, Mania Gurme’de Şarap, Peynir ve Şarküteri markaları yöneticiliği yaptı. Türkiye’de birçok 5 yıldızlı otel ve restorana şarap eğitimi verdi. Yurtiçi ve yurtdışında birçok şarap tadım organizasyonları düzenledi. Ocak 2013’de Atölye Winci’yi kurdu. Düzenlediği şarap tadım atölyeleri dışında restaurant ve otellere profesyonel danışmanlık veriyor. Halen danışmanlığını yaptığı markalar arasında Günaydın Steak House’lar, Selendi Şarapları, Pasaeli Şarapları ve Turasan Şarapları yer almakta.

 

barış manço’yu anıyoruz

barış manço’yu anıyoruz

Geçtiğimiz ay Hazal (Yılmaz), Ferhan (iconjane), Billur (Saatçi), Koray (Caner), Funda (French_Oje) ve Ece (Sacar) önümüzde onlarca kristal bardak leziz peynirler, kuru kayısı ve ekmek olan bir masada toplandık. Atölye...

timthumb.php

GTI geri dönüyor!

GTI geri dönüyor!

Geçtiğimiz ay Hazal (Yılmaz), Ferhan (iconjane), Billur (Saatçi), Koray (Caner), Funda (French_Oje) ve Ece (Sacar) önümüzde onlarca kristal bardak leziz peynirler, kuru kayısı ve ekmek olan bir masada toplandık. Atölye...

208gti

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir