fotoğraf 1

bugün hürriyet gazetesi’nde ayşe arman’ın yazısını okuduğumda bir sürprizle karşılaştım. işte o sürpriz ve hikayesi…

Marie Curie’nin Radyum ve Polonyum’u bularak 2. kez nobel ödülü almasının 100. yıldönümü dolayısıyla 2011 Uluslararası kimya yılı. Babam Fatih Tanverdi’nin genel müdürü olduğu Akkim deUluslarası Kimya Yılı sebebiyle 19 Aralık Pazartesi akşamı Four Seasons Otel’de bir gala yemeği düzenledi.

Kimya Yılı Galası fikrini duyunca pek de eğlenceli olacağını düşünmemiştim açıkçası. Babam için önemliydi, uzun zamandır hazırlanıyorlardı. Anaokulundan beri her türlü etkinlikte beni sahnede izlemiş bu adamı bu defa da ben sahnede izleyecek, bir nevi borcumu ödeyecektim. Ama dediğim gibi çok da yüksek beklentilerim yoktu geceyle ilgili.

İşte tam da bu sebeple düzenleniyormuş meğersem bu gece. Kimyanın sıkıcı bir şey olmadığını anlatmak, kimyayı sevdirmek, bir yandan ülke ekonomisindeki yerini ve önemini vurgulamak, bilinçli olunduğu takdirde çevrenin düşmanı değil dostu olduğunu, aşık olmamızı sağlayan hormonların, yemeklerden tat almamızı sağlayan kokuların kısacası hayatın kendisinin kimya olduğunu anlatmak için.

Yemek öncesi tüm dekorasyonun canlı renklerine uygun rengarenk kokteyllerin deney tüplerinde sunulması gibi esprili detaylar bile düşünülmüştü. Sahneye önce Jülide Ateş çıktı. Program öncesinde sohbet etme ve gözlemleme fırsatı bulduğum kadarıyla sadece sunuculuk yapmadı, program akışını organize eden kişi de oydu. Harikulade bir sunum hazırlamıştı. Çok şaşırdım ve hayran kaldım. Sahnedeki duruşuna herkes tarafından bilinen güzelliğine değinmeme gerek yok zaten.

Ardından sokaktaki insanlara, yaşlılara, gençlere çocuklara ‘Kimya sizce nedir?’ sorusunun sorulduğu çok eğlenceli bir video izledik.

Video bittiğinde kafa yapısına, duruşuna hayran olduğum kadınlardan biri, Ayşe Arman çıktı sahneye. Jülide Ateş ona bu kadar başarılı olmasının ‘formülünü’ sordu. Kendini tanıtarak başladı konuşmasına ve babasından bahsederken gözyaşlarına boğuldu sahnede. O kadar aniden ve doğal bir şekilde oldu ki bir müddet kendine gelemedi. Hayatta profesyonelliğin hiç sökmediği dakikalar oluyor işte, onlardan biriydi. Ayşe Arman kendini toparladıktan sonra benim babacığımla sahnede röportaj yaptı. Üzüntülü havayı dağıtan çok keyifli bir sohbet oldu. Konuklar epey güldü. Babamla gerçekten gurur duydum.

fotoğraf 2 (1)

Program öncesi uzun uzun sohbet etmiştik sevgili Ayşe Arman’la. Mesafeli olduğu twitter’dan, internetten, kadın olmaktan, projelerden bahsetmiştik. Babamla sahnedeki röportajlarından sonra başka bir yere gitmek için ayrılmam gerekti ve kendisini tebrik etme fırsatı da bulamamıştım. Bugünkü köşesinde sahnede neden ağladığından, biraz babamdan, biraz da benden bahsetmiş. Babam da ben de çok duygulandık. Kendisine bu jesti için teşekkür ediyorum. Yazıyı okumak için tıklayabilirsiniz.

tumblr lwkaexNOiN1qff9hf

Benim gözümde kimyanın imajı bir gecede değişti. Bir de babaların kızlarla ilişkisini, bu ilişkinin bir kadının hayatı boyunca aldığı tüm kararların, attığı her adımın arka planında oluşunu düşündüm. Bana ‘o benim prensesim’ diyen ve hep gurur duyabileceğim bir babam olduğu için de ne kadar şanslı olduğumu anladım.

Not: Çıkışta konuklara dağıtılan içinde aseton bulunan ve elinize aldığınızda ısıdan uçan asetonun kalbe dolması ile kimya aşkını anlatan hediyeye de bayıldığıımı söylemeden geçemeyeceğim. nası bi’ şey derseniz, şöyle bi’ şey:

kül tablasıyla sevişmiş gibi uyandım bu sabah

kül tablasıyla sevişmiş gibi uyandım bu sabah

bugün hürriyet gazetesi’nde ayşe arman’ın yazısını okuduğumda bir sürprizle karşılaştım. işte o sürpriz ve hikayesi… Marie Curie’nin Radyum ve Polonyum’u bularak 2. kez nobel ödülü almasının 100. yıldönümü dolayısıyla 2011...

24 biterken

24 biterken

bugün hürriyet gazetesi’nde ayşe arman’ın yazısını okuduğumda bir sürprizle karşılaştım. işte o sürpriz ve hikayesi… Marie Curie’nin Radyum ve Polonyum’u bularak 2. kez nobel ödülü almasının 100. yıldönümü dolayısıyla 2011...

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir