istanbul_buyuk

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKIMEET ile mimarlar İstanbul’da buluşuyor.

Bu sene 19-20 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da, Four Seasons Hotel The Bosphorus’ta gerçekleştirilecek; Türkiye’den ve dünyadan konuşmacıların yer aldığı konferans ve paneller, deneyim alanları, yeni ve gelenekselleşen oturumlar, fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumların onurlandırıldığı ödül programları, bunların yanısıra katılımcılar arasında birebir ilişkilerin kurulması için yaratılan uygun buluşma ortamlarıyla ARKIMEET’in 2014 teması “Ya Sonra?”

Teknoloji ve teknolojinin hayatımıza kattığı iletişim biçimlerinin, fiziksel çevremizin; çalışma, eğlenme ve yaşama mekanlarımızın, kentlerimizin değişmesi ve dönüşmesindeki rolü ne? Bu doğal ve kaçınılmaz dönüşümün nerelere uzanacağını, nasıl kentlerde yaşayacağımızı, artık neleri kullanmayacağımız ya da hangi yeni hizmet ve teknolojileri kullanacağımızı bilmiyoruz.  Mimarlığın, şehirlerin, şehirlerdeki hayatın ve insanlığın “Ya Sonra?”sı ne olacak? ARKIMEET 2014 bu belirsizlik ortamını “Ya Sonra?” sorusu ile masaya yatıracak. 

manset

ARKIMEET 2014’ün öne çıkan bazı konuşmacılar:

  • Sagrada Família Tamamlama Projesinin baş mimarı Mark Burry
  • MIT SENSEable City Lab’ın yürütücüsü Carlo Ratti
  • West 8’in ortaklarından Martin Biewenga
  • Multidisipliner tasarımcı Christophe Pillet
  • Phantom Restaurant Opera Garnier ve GL Events Headquarters projelerin sahib ödüllü Fransız mimar ve akademisyen Odile Decq
  • Ekonomist Emin Çapa
  • Pazarlama danışmanı Levent Erden

pechakucha.jpg

Ve tabii vazgeçilmez Pecha Kucha

Japonca “fiskos” anlamına gelen Pecha Kucha, her bir slaytın 20 saniyede anlatılmaya çalışıldığı, toplam 400 saniyede 20 slayttan oluşan bir sunum tekniği. Slaytların hızla akmasıyla konuşmacıları zorlarken, izleyicileri de eğlendiren Pecha Kucha’nın karikatürist Cem Dinlenmiş, köşe yazarı Özgür Mumcu, gazeteci Elif İnce, müzisyen Harun Tekin, tasarımcı Derin Sarıyer, mimar Nevzat Sayın, Sedat Bayrak ve Hakan Evkaya’nın yer aldığı 8 kişilik konuşmacı kadrosu, farklı disiplinlerden bakış açılarıyla kentlerin geleceğini izleyicilerle paylaşacak.

Mimarlık odaklı olmak üzere tüm tasarım disiplinlerinin ilgiyle izleyeceği bir içerik sunacak olan ARKIMEET 2014 ile ilgili güncel bilgilere www.arkimeet.com web adresinden erişilebiliyor. Yine bu adresten kayıt da yaptırabilirsiniz.

Ekran Resmi 2014-11-12 00.59.51

Edit: Arkimeet Programı Açıklandı

19 Kasım:

09:30 – 10:00 Açılış Konuşmaları
10:00 – 10:30 Hisseden ve Tepki Veren Mimari (Carlo Ratti)
10:30 – 11:00 Bir Ömrün Ötesini Tasarlamak: Antoni Gaudi ve Barselona’nın Sagrada Familia Bazilikası’nın Devam Eden İnşaası için Oluşturduğu ‘Tasarım Şeması’​ (Mark Burry)
11:00 – 11:15 Şehirlerin Geleceği (Halil Aksu)
11:15 – 11:30 Kent içi Ulaşımın Geleceği: Kent içi Ulaşım 2.0 (Kaan Yıldızgöz)
11:30 – 11:45 Etkileşim Planlaması (Damiano Cerrone)
11:45 – 12:00 Tasarımı Düşünmek (Kerem Alper)
12:00 – 12:15 Çalışmanın Şekli Değişiyor (Gökhan Beydoğan)
12:15 – 12:30 Medenileşme Modeli olarak Kentsel Dönüşüm (Levent Soysal)
12:30 – 13:00 Bir Tüketim Nesnesi Olarak Kentin Yarını (Emin Çapa, Celal Abdi Güzer)
13:00 – 14:30 Öğle Yemeği (Fuaye)
14:15 – 14:30 Akıllı Kent (Elif Yılmaz)
14:30 – 15:00 Peki ya Gelecek ? (Deniz Ova (Moderator), Alexandra Daisy Ginsberg, Alphan Manas)
15:00 – 15:15 Mimarın Değişen Rolü (Engin Ayaz)
15:15 – 15:30 Sürekli Çeşitlenmeyi İçselleştirmek (Kas Oosterhuis)
15:30 – 15:45 Dürüst Mimarlık (Sinan Logie)
15:45 – 16:00 Eskiz Mimarlık ve Ötesi: Doğu, Batı, Kuzey, Güney (Hüseyin Yanar)
16:00 – 16:15 Herkes Birgün Mimar Olacak (Melike Altınışık)
16:15 – 16:30 Çevresel Grafik Tasarım ve Kentte Grafik Kirlilik (Melike Taşçıoğlu)
16:30 – 16:45 Kentleşmenin Geleceği için Okul / Eğitimde Yeni Modellere Doğru (Anastassia Smirnova)
16:45 – 17:00 Yeni Fenomenoloji: Kentsel Mekanda Sinestezik bir Arayüz olarak Sınır (Ercüment Görgül)
17:00 – 17:15 Toplu Konut, Perakende, Komşuluk (Gökhan Avcıoğlu)
17:45 – 18:30 XIV. Venedik Mimarlık Bienali Üzerine (Saitali Köknar (Moderator), Alişan Çırakoğlu, Cevdet Erek, Gökhan Karakuş)
18:30 – 19:30 Kahve Arası (Fuaye)
19:30 – 21:00 PechaKucha Night İstanbul Özel ARKIMEET “Ya Sonra?” (Sedat Bayrak, Cem Dinlenmiş, Hakan Evkaya, Elif İnce, Özgür Mumcu, Derin Sarıyer, Nevzat Sayın, Harun Tekin)
Ekran Resmi 2014-11-12 00.59.35

20 Kasım:

10:00 – 10:30 Daha Akıllı Kentler için Dağıtılan Zeka (Tomas Diez)
10:30 – 11:00 Yeni Bir Bakış (Martin Biewenga)
11:00 – 11:15 Yitik Alanın Peyzajı (Seda Kurt Şengün)
11:15 – 11:30 Biyo-şehircilik (Stefano Serafini)
11:30 – 11:45 “İçinde ne olacak?” Bir Kültür Yapısının Tahmin Edilemez Yükselişi (Deniz Ünsal)
11:45 – 12:00 Mimaride İleri Dijital Üretim Teknikleri ve Potansiyelleri (Gamze Gündüz, Deniz Tümerdem)
12:00 – 12:15 On Numara Kübistim (Ayşegül Sönmez)
12:15 – 12:30 İnsanlığın İlk Ütopyaları Olarak Binbir Gece Masalları’nın Şehirleri ve Adelet ve Eşitlik ve İyilik Anlatıları (Özcan Yüksek)
12:30 – 13:00 Tasarım (Christophe Pillet)
13:00 – 14:30 Öğle Yemeği (Fuaye)
14:15 – 14:30 Mimarlık Eğitiminin Peşinde 10.000 Fersah (Azize Yıldız)
14:30 – 14:45 Dönüştürebildiklerimizden misiniz? (Hakan Kodal)
14:45 – 15:00 Dönüşemeyen İstanbul (Ali Güvenç Kiraz)
15:00 – 15:15 Herşey Olur [mu]? (Alper Derinboğaz, Salih Küçüktuna)
15:15 – 15:30 Edimsel Tasarım (Mirco Becker)
15:30 – 15:45 Mimari Tasarımda Artı Değer (Johan Bettum)
15:45 – 16:15 Geleneği Varsa, Geleceği de Var! (Alim Arlı, Celâleddin Çelik)
16:15 – 16:30 Al Caribe: Kitle Turizmi Şehre Karşı (Felix Madrazo)
16:30 – 16:45 Kent, Mekan, Tasarım, Seyahat (Gökşin Ilıcalı)
16:45 – 17:15 Dönüşüm (Levent Erden)
17:15 – 18:00 Yarışma Modelleri (Ömer Yılmaz (Moderator), Ömer Selçuk Baz, Ayhan Gider, Onat Öktem, Hasan Özbay)
18:00 – 18:30 Kahve Arası (Fuaye)
18:30 – 19:30 Zaman Tüneli: İstanbloom (Bünyamin Derman, Aslı Esin)
19:30 – 20:30 Blush (Fuaye)
20:30 – 20:40 Yaşını Başını Almadan Mimarlık (2013 Genç Mimarı)  (Arman Akdoğan)
20:40 – 22:00 Genç Mimar Ödülü (Serhat Akbay, Arman Akdoğan, Şeniz Çıkış, Dürrin Süer Kılıç)
20:40 – 22:00 İşveren Ödülü (Yüksel Demir, Ender Ergün, Ayşe Hasol Erktin, Mete Öz, Yavuz Selim Sepin)
20:40 – 22:00 RAF Yapı Malzemesi Ödülü (Levent Çırpıcı, Bülent Güngör, Gül Güven, Serter Karataban, Aslıhan Tavil)
20:40 – 22:00 Ya Sonra Öykü Yarışması Ödül Töreni /Mustafa Arslantunalı, Ahmet Turan Köksal, Simla Sunay Özdemir, Ertuğ Uçar)

Dreamin’ The Flames Yoga Festivali

Dreamin’ The Flames Yoga Festivali

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKIMEET ile mimarlar İstanbul’da buluşuyor. Bu sene 19-20 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da, Four Seasons Hotel The Bosphorus’ta gerçekleştirilecek; Türkiye’den ve dünyadan konuşmacıların yer aldığı konferans ve paneller, deneyim...

yoga-festivali

Almanlar kazanınca

Almanlar kazanınca

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKIMEET ile mimarlar İstanbul’da buluşuyor. Bu sene 19-20 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da, Four Seasons Hotel The Bosphorus’ta gerçekleştirilecek; Türkiye’den ve dünyadan konuşmacıların yer aldığı konferans ve paneller, deneyim...

almanlar kazanınca vestel

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir