OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu aralar yine bir sürü seyahat, konserler, partiler derken bünyeme çok yüklendiğimi farkettim ve kendime sağlıklı, organik gıdalarla besleneceğim bir gün ayırmaya karar verdim. Adına da ‘Aradolu Günü’ dedim. Fikir şu: Sabahtan akşama kadar Aradolu’dan aldığım doğal, organik gıdalarla ve supefood’larla beslenip yorulmuş bünyeme bir mola ve doping vereceğim. Siparişimi verdim. Pakette neler mi var ?

Ayhan Ercan Super Foods Goji Berry
Ayhan Ercan Super Foods Öğütülmüş Yeşil Buğday Çimi
Granolife Ev Yapımı Granola
Beyorganik Organik Keçiboynuzu Unu
Beyorganik Organik Tahıl Çorba Karışımı
Aleta Smokehouse Somon Füme
Aradolu Karışık Sebzeli Tam Buğday Makarna

Paketim gelince ilk iş organik çorba karışımının kullanacağım kadarını bir kaseye koyup ıslatmak oldu. Geceden tahıl ısladım resmen! Büyüyor muyum ne? :)  Bu karışımla ilgili efsane planlarım var. Eğer olursa dünyanın en şanslısıyım!

Günaydın sağlıklı gün!

Aradolu günümde sabah kalkınca kendime güzel bir granola hazırlayıp, üstüne bir avuç goji berry koydum. Goji berry’nin faydaları say say bitmiyor. Bitmeyecek ama ben biraz başlayayım. İsmi kadar görünüşü de şirin mi şirin goji berry’nin (hatta gelin biz ona goji yemişi diyelim) en önemli özelliği aktioksidan oluşu. Antioksidan antioksidan süper bişey olsa gerek. Peki ne demek? Ben de bunu Aradolu’nun instagramını takip ettiğim için öğrendim. Antioksidan yağların oksitlenmesini yavaşlatan demekmiş. Daha da ayrıntısı var ama şimdi kafa karıştırmayalım. Sonuç olarak iyi bir şey, hücrelere zarar veren maddelerden koruyor bizi, bir yandan da hücre yıkımını da azalttıkları için, daha sağlıklı ve yaşlılık etkilerinin minimum olduğu bir yaşam vaat ediyor. Yani gençlik güzellik hepsi Goji’de. Ayrıca DNA’mızı koruyor. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor gibi mineraller içeriyor, ki germanyum kanser önleyici bir mineralmiş! Berry merry ama %13’ü protein. C Vitamini desen oran olarak portakala nanik yapmış. E ve B vitamini de var ki bunlar hep sakinleştirici, hafızayı iyileştiren, kas büyümesine yardımcı olan vitaminler. Yetmezmiş gibi kolekstrolü düşüren, cinsel gücü arttıran, mantar oluşmasını önleyen, ayriyetten aga nigi naga nigi :) ya kısacası manyak iyi bir şey goji berry. Bakın saydım saydım ve bitmedi faydaları. Ben her sabah böyle bir ‘tutam’ (evet tutam) granolama, müslime koyuyorum artık. Size de tavsiye ediyorum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bu muhteşem granolamın yanında bir bardak da keçiboynuzu unlu süt içtim desem yuh der misiniz? Demeyin. Aslında keçiboynuzu ununu nerde kullanayım diyordum, denemek için içtim. Bence bunu gece de içebilirsiniz yatmadan falan. Neyse sonuç olarak denedim ve sana puanım 9 kanka. Bu keçiboynuzu unu baya o küçükken süte karıştırdığımız toz kakaolar gibi. Onun doğalı ve sağlıklısı. Tadı nefis. Sütle leziz olduğu gibi sabah yediğiniz yulafın içine, krep karışımına falan da koyabilirmişiz. Ne işe yarıyor derseniz yine bilimsel kemik çerçeveli gözlüğümü takıp size bu cici tozla ilgili bilgiler sıralıyorum hemen:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Efendim keçiboynuzu ununda gallik asit varmış. Gallik asit ağrı kesici, astıma, bronşite karşı, bronşları genişleten, hatta alerjik astıma, kısacası nefes darlığına iyi gelen (ki başka hiçbir bitkide de yokmuş bu özellikler) antibakteriyel ve mikroplara karşı, antiseptik, karaciğeri toksinden arındırıcı, antioksidan, bağışıklık sistemini güçlendirici bir maddeymiş. Keçiboynuzunda kolestrol yok, fosfor ve kalsiyum var. Daha ne? Alıp her şeye koymak için daha ne bekliyorsunuz?

Sabah kahvaltısında şifa doldum. Öğlen için de süper planlarım var!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Öğlenleri hafif geçirmeyi seviyorum ve öncelikle zeytinyağlı ve limonlu güzel bir salata yapıyorum kendime. Bunun superfood’u nerde derseniz zeytinyağı ve limonu ayrı bir yerde hazırlayıp içine de öğütülmüş yeşil buğday çimi koyacağım. Yeşil bir toz olan buğday çimi %70 oranında ‘konsantre güneş gücü’ yani klorofil içeriyor. Klorofil hücre ve dokulara nüfuz ederek onları temizliyor, canlandrıyor ve yeniden yapılanmalarına destek oluyor; vücuttaki ilaç artıklarını ve kimyasalları temizliyor, toksinleri nötralize ederek “zararsız” hale getiriyor ve karaciğeri de pürüpak ediyor. Bildiğin detoks.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Başka başka, dolaşım sistemine, kan şekeri problemlerinin tedavisine, enfeksiyonların giderilmesine ve yaraların iyileşmesine, sinüzit tedavisine yardımcı oluyor. Mesela buğday çimi ile gargara yapmak da ağız sağlığı için inanılmaz iyi. Çürükleri önlüyor, boğaz ağrılarına iyi geliyor. Saç beyazlamasını bile önlüyormuş düzenli içmek. Suyuyla temizlediğinizde cildi de temizliyormuş üstelik ve besin olarak cilt tarafından emiliyormuş. Baya ayaklı eczane gibi. Tadı tek başına müthiş diyemem ama salatanın sosunda ve sabah müslinin içinde hiç fena olmuyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Öğlen salatamın yanında bir de güzel somon füme yedim. Sağlıklı, parlak bir cilde sahip olmak için önemli olan kalsiyum, fosfor, demir, selenyum gibi minerallerin yanı sıra A vitamini, B vitamini ve D vitamini gibi vitaminler ne ararsanız var somonda. Ayrıca bildiğiniz gibi omega-3 yağ asitleri içeriyor ve vücutta biriktiği zaman kalp hastalıklarının riskini arttıran trigliserid seviyelerini düşürmeyi sağlıyor omega-3 yani kalbimizin bff’i. Somonda B12 vitamini var ki o da hafıza için efsane iyi. Norveçliler gibi düzenli olarak somon tüketirsek pankreas, kolon, ağız ve mide kanserlerinden, yüksek kan basıncından korkmaya gerek yok. Ooh sağlık, biraz da buralarıma…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gelelim akşama…

Akşam makarna yanında da en en en en en sevdiğim şey olan yaz (ayran aşı) çorbası yapacağım. Makarna yapması kolay da yaz çorbasını ilk defa deneyeceğim. Beyorganik Organik Tahıl Karışımı paketinde yazdığı kadar kolaysa eğer gerçekten hayat bana güzel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Makarnam karışık sebzeli ve tam buğday unundan. Karbonhidrat konusunda gereksiz korkutuluyoruz bence. Kaliteli karbonhidrat öcü olmadığı gibi sağlıklı da üstelik. Bu besin grubu zengin mineral, vitamin ve lif deposu. Uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Spordan 2 saat önce tüketirsek enerji ihtiyacımızı karşılıyor, spor sonrası ilk yarım saat içinde tüketirsek kas kaybı yaşamamamıza engel oluyor. Ayrıca vücudun su ve elekrolit dengesini sağlamada ve bağırsakları çalıştırmada da oldukça etkili.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eğer insan metobalizmasında en fazla bulunan üçüncü besin maddesi olan ve açlık durumunda ilk kullanılan karbonhidratı yeterli miktarda tüketmezsek bünye enerji gereksinimi gidermek için proteinleri kullanmaya başlıyor ki; bu da vücut kas yoğunluğu açısından hiç de hoş olmayan bir durum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kısacası aktif spor yapanlar karbonhidratsız kalmamalı. Karbonhidratlar, abur cubur dediğimiz o lanet olası işlenmiş gıdalarla sağlıksız karbonhidratlara dönüştüğünden adları çıkmış dokuza inmez sekize. Sağlıksız hale getirilen karbonhidratlar vücudumuz tarafından hızla sindirilerek kanda şekere dönüşüyor, giderilmeyen açlık hissine ve beraberinde vücutta stoklanarak istenmeyen oranda yağa evriliyor. O yüzden tam buğday unundan yapılmış makarna gibi kaliteli karbonhidratları tüketmemiz lazım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Gelelim makarnanın yanındaki güzelliğe. Dün geceden adeta bir ev hanımı gibi ıslattığım organik tahıl karışımını güzelce haşlıyorum. Haşladıktan sonra süzüp soğuk suya tutup soğuyana kadar bir süre dolapta bekletiyorum. 2-3 gün dolapta kalabilen ve dilendiğinde et yemeklerinin yanında biraz zeytinyağı ve limonla ya da salataların içinde tüketilebilen bu tahıl karışımını bir kase yoğurtla karıştırıp üzerine kimyon, nane, tuz, pul biber ve birazcık da zeytinyağı koyduğunuzda bilin bakalım ne oluyor! Yaz gelsin de restoranların menüsüne girsin diye dua ettiğimiz ayran aşı çorbası! Evet bu kadar kolay! Akşam yemeğinde de tam buğday unundan sebzeli makarnamla ayran aşı çorbamı yiyerek kendime ayırdığım bu sağlıklı günün sonuna geliyorum! Bu şekilde doğal, organik, süper gıdalarla dolu bir beslenme gününü hepinize tavsiye ediyorum <3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İstanbul’un el işçiliğiyle öne çıkan 7 butik tasarım atölyesi [the story of seven]

İstanbul’un el işçiliğiyle öne çıkan 7 butik tasarım atölyesi [the story of seven]

Bu aralar yine bir sürü seyahat, konserler, partiler derken bünyeme çok yüklendiğimi farkettim ve kendime sağlıklı, organik gıdalarla besleneceğim bir gün ayırmaya karar verdim. Adına da ‘Aradolu Günü’ dedim. Fikir şu:...

minart

Dünyanın Geleceğine Tanıklık Et

Dünyanın Geleceğine Tanıklık Et

Bu aralar yine bir sürü seyahat, konserler, partiler derken bünyeme çok yüklendiğimi farkettim ve kendime sağlıklı, organik gıdalarla besleneceğim bir gün ayırmaya karar verdim. Adına da ‘Aradolu Günü’ dedim. Fikir şu:...

IMG_2913

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir