akbank

19-29 Mart tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki Akbank Sanat binasında gösterime 10 dakika geç kalmanızın bütün bir filmi kaçırmanıza sebep olabileceği bir Film Festivali vardı: Akbank Kısa Film Festivali.

Festival boyunca Festival Kısaları adı altında 20’si kurmaca 10’u belgesel toplam 30 kısa film, Uluslararası Bölüm’de dünyanın saygın festivallerinde ödüller alan kısa filmler, yarışma dışı gösterimler ve kısa animasyonlar izleyiciyle buluştu. Film gösterimlerinin yanı sıra atölye çalışmaları ve söyleşilerin de olduğu tüm festival etkinlikleri ücretsizdi.

Toplam 1’er saatten oluşan film gösterimlerine katılımın oldukça yüksek olduğu festivalde salonda yer bulamayan izleyiciler için filmler 4. kattaki cafe’de de ekrana yansıtıldı.

Festival’in sürprizlerinden biri de İstiklal’in kalbindeki Beyoğlu Sanat binasında yapılan mapping uygulaması oldu. Festival süresince #kisaca hashtag’iyle yazılan tweet’ler hava kararınca Akbank Sanat Beyoğlu binasına yansıtıldı. Atılan tweet’leri http://www.facebook.com/AkbankSanat?sk=app_316076745114616 adresinden canlı izlemek de mümkün oldu.

Filmden çıktıktan sonra yaptığım yorumu Akbank binasında görmek çok hoşuma gitti. Kendi tweet’imin fotoğrafını çekip #kisaca hashtag’iyle tweet’leyince ve bu tweet de binaya yansıtılıncaysa ufak çaplı bir tweetcepcion’ı yaşadım.

mapping

Festival’in ilk günü yaklaşık 1 saat süren Uluslararası Bölüm’de WARdisease, Susya, Doctor Rao ve La Media Pena filmlerini sonra Festival Kısaları bölümünde Gerayiş, Korkuluk, Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanmıştır, Susmaz Sokak ve Ekmeğin Hakkı filmlerini izledim.

#wardisease dehşet vericiydi. Savaş görüntülerinden derlenmiş bir müzik klibi gibiydi. Bu görüntüleri art arda ve bir dans müziği eşliğinde izleyince savaşın anlamsızlığı ve boşuna ölen insanlar olduğu gerçeği çarpıyor yüzünüze. Özellikle savaşta yaralanan ve ölen çocukların gösterildiği kareler çok feci. Keşke her şeyin çözümünü savaş sanan insanlara 8 dakika izletseler dediğim bir kısaydı.

#lamediapena sürprizli ve eğlenceli bir ispanyol filmiydi. Anlattığı hikaye ve filmin süresi tam tadındaydı.

Gözleri acıtacak güzellikteki bir coğrafyada çekilen #gerayis ‘in sahneleri çok güzel fotoğraf kareleriydi ama film çok durağandı

#gercekbirhikayedenuyarlanmistir ve #korkuluk iki genç Türk yönetmenden iki başarılı kısaydı. Hem kurguları, hem çekimleri, hem tempoları çok iyiydi. Gerçekten keyifle izledim ikisini de.

Susmaz Sokak – Teaser from Elif Mermer on Vimeo.

Festivalin en başarılı filmlerinden biri yine bir Türk yönetmendendi: #susmazsokak . İstanbul’da yapılan farklı tarzlarda sokak müziği hakkında belgesel niteliğinde ve muhalif duruşu olan bir kısaydı. Fatih Akın’ın Crossing the Bridge’inin kısası denebilir. Çok eğlenceli ve renkliydi. Gösterim sırasında filmde yer alan bazı sokak müzisyenleri ve filmin yönetmeni de salondaydı ve film bittikten sonra dakikalarca alkışlandılar.

Festival’in dördüncü gününde yaklaşık 1 saat 15 dakika süren Uluslararası Bölüm’de Lost Town of Switez, Lagun Mina, Ce N’est Rien, Maya ve Blanche Fraise adlı filmleri izledim.

20 dakikalık Polonya yapımı enteresan bir animasyon olan #losttownofswitez’den sonra #lagunmina ‘da iki adamın dostluklarını birbirlerinden ne kadar farklı yorumladıklarını gördük.

#maya özellikle Güney Amerika’da çok yaygın olan köpek dövüşü vahşetini gözler önüne seriyordu. Film bittiğinde eve gidip filmdeki köpeklerle neredeyse ayni ırktan olan Alfie’ye sıkı sıkı sarılma isteğiyle doldum.

#blanchefraise kuruyan ormanın içinde açlıktan ölmekte olan bir tavşan ailesinin kasvetli hikayesini anlatan bir stop-motion’dı. Radiohead’in There There klibini anımsattığından mıdır bilinmez bu grubun bir şarkısına klip olabilrmiş bu kısa diye düşündüm izlerken.

“The Lost Town of Switez” Official Trailer from Human Ark on Vimeo.

Kısa Film Festivali’nin en güzel yanı bir oturuşta bir sürü film izleyebilmek. Bu kadar hektik hayatlar yaşarken, trend uzun köşe yazıları yerine kısa tweet’ler okumaya doğru kaymışken, derdini ‘özet geçmiş’ ve uzun metrajdan bambaşka bir dili olan bu filmler belki de tam ihtiyacımız olan şeydir. Hele hele filmini izlerken hayata film boyunca da olsa yönetmenin gözlerinden baktığımızı düşünürsek… Uzun metrajda bir saatte bir dünyaya tanık olabilecekken kısa film söz konusuysa aynı sürece 5 farklı dünyaya girebiliyoruz.

Ben de onlarca film izledim, ama daha fazlasını da kaçırdım maalesef. Festival’in son günündeyse en eğlenceli bölüm olan Canlandırma Kısalar’ı yani animasyonları yakaladım: Cooked, Vitality, İstanbul, Alageyik Efsanesi, El Hombre Sensato, Barış’ın Oyuncakları, Nihai Soru, Malık Adlı Bir Balık ve The Renter.

#cooked çok şirindi. #vitality Coco Briaval’in Les Yeux Noirs şarkısına hazırlanmış animasyon bir klip gibiydi.

2010 avrupa kültür başkenti kapsamında hazırlanmış #istanbul izlerken gülümsetti, ufak esprilerle doluydu. #alageyikefsanesi’nde müziğin kurguya nasıl eşlik ettiğini, konuşmaya gerek olmadan derdini ne güzel anlattığını gördüm, etkileyiciydi.

#elhombresensato çok eğlenceli bir kısaydı. Barselona’da Erasmus yaptığımdan beri duymadığım Katalanca’yla da hasret giderdim üstelik. Bize çok yakın bir espri anlayışları vardır ve bu animasyon da oldkça komikti.

Brecht’in Der Fisch Fasch şiirinden uyarlanan #malikadlibalik tam anlamıyla ‘güldürürken düşündürdü’. Festivalde izlediğim son film olan #therenter animasyon olmasına rağmen ‘çekim açıları’ kamerayla çekilmiş gibi oldukça enteresandı, kurgusu da bir çocuğun korkularını ve bilinçaltını çok başarılı bir şekilde yansıtıyordu.

The Renter – Trailer from Jason Carpenter on Vimeo.

g shock türkiye workshop

g shock türkiye workshop

19-29 Mart tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki Akbank Sanat binasında gösterime 10 dakika geç kalmanızın bütün bir filmi kaçırmanıza sebep olabileceği bir Film Festivali vardı: Akbank Kısa Film Festivali. Festival boyunca Festival...

ortam

lomography türkiye açıldı!

lomography türkiye açıldı!

19-29 Mart tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki Akbank Sanat binasında gösterime 10 dakika geç kalmanızın bütün bir filmi kaçırmanıza sebep olabileceği bir Film Festivali vardı: Akbank Kısa Film Festivali. Festival boyunca Festival...

Photo 30.03.2012 12 42 05

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir