OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Henüz 3 yaşımda olduğum 1990 yılından bu yana Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali’nin bu sene 24.’sü gerçekleştirilecek. Bu seneki line-up’ta caz’ı farklı janrlarla ustaca sentezleyen, yenilikçi, yaratıcı ve yıldız isimler ön plana çıkıyor. Sadece konserlerle değil, panellerle, workshop’larla dolu, hatta Kampüste Caz ile lise ve üniversite öğrencilerini cazla tanıştıran, bu vesileyle İstanbul dışına da çıkan bir programı var. 23 Ekim’den 2 Kasım’a kadar sürecek 24. Akbank Caz Festivali’nde dinleyeceğim isimlerden kendime bir takvim çıkardım. Sizinle de paylaşmak isterim:

23 EKİM Perşembe : China Moses @ The Seed

Konser başlama saati: 20:00 Biletler: 100 TL

China Moses, ünlü caz vokalisti Dee Dee Bridgewater’ın kızı ve müzik kariyerine genç yaşta başlamış çok yetenekli bir caz solisti, söz yazarı ve prodüktör olması dışında pozitif kişiliği, enerjik, eğlenceli sahne performansıyla öne çıkıyor.

china moses

Fransa’da büyüyen Amerikalı sanatçı ilk albüm anlaşmasını imzaladığında 15 yaşındaymış. Radyo ve televizyonda programlar sunmuş, kendi prodüksiyon şirketini kurmuş, bir yandan UNESCO ortaklığında yardım kampanyaları da yürüten on parmağında on marifet bir insan. Diskografisinde 5 albüm bulunan kişisel projesi dışında hip-hop ve funk müziği de seven China Moses aynı zamanda Alarash aldı bir rock grubunun solistliğini de yapıyor.

Ben Caz Festivali’nin açılışını 23 Ekim gecesi saat 20:00’de The Seed’de China Moses konseri ile yapacağım. Kendisini henüz tanımayanlara tanışmak için güzel bir vesile:

25 EKİM CUMARTESİ: Nefes duo KUDSİ Ergüner+ Michael Wollny feat. HAMDİ Akatay @ Cemal REŞİT Rey Konser Salonu

Konser başlama saati: 18:00 Biletler: 25 – 65 TL arasında değişiyor

michael wollny-kudsi-erguner

Kudsi Ergüner’in “nefes”iyle caz enstrümanları arasında kendine yer bulan ney; bu topraklardan doğan ve Batılıların yüzyıllardır hayranlıkla öğrenmeye çalıştıklarını tasavvuf kültürüne ait tınılarla caza mistik bir hava katıyor. Yalnızca Osmanlı değil dünyadan geleneksel müziklerin de çağdaş yorumlanmaları üzerine çalışmalar yürüten, Tasavvuf müziğin sükunet ve ağırbaşlılığını ise daima kalıplarından taşan caz enerjisiyle harmanlayıp dünyaya tanıtan önemli bir müzisyen olan Kudsi Ergüner’e Alman caz piyanisti Michael Wollny ve perküsyonist Hamdi Akatay’ın eşlik edeceği bu Doğu Batı flörtünün izlemeye değer bir performans olacağından şüphem yok.

25 EKİM CUMARTESİ: Ibrahim Maalouf @ Cemal REŞİT Rey Konser Salonu

Konser başlama saati: 20:30 Biletler: Tükendi

Beyrut’lu ünlü yazar Amin Maalouf’un yeğeni olan Ibrahim Maalouf çağdaş caz müziğin en ilham verici isimlerinden. Pop, soul, hip-hop, rock ve elektro ve caz tarzları harmanlayan yetenekli trompetçi, kendine has tekniği, doğaçlama kabiliyeti ve özgün tarzı ile caz dünyasının sınırlarını yeniden keşfediyor, hayranlarından oluşan grup ise her geçen gün kalabalıklaşıyor.
Ibrahim Maalouf2
25 Ekim’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek Ibrahim Maalouf konserinin biletleri tükenmiş durumca. Hayranlarının ellerini çabuk tutup bilet aldıklarına eminim. Kendisiyle yeni tanışanları ve acele edip bilet almadığı için pişman olanları Illusions isimli muhteşem şarkıyla başbaşa bırakmak istiyorum.

27 EKİM PAZARTESİ: Zapp4 @ Akbank Sanat

Konser başlama saati: 19:00 Biletler: Öğrenci 15 – Tam 25 TL

Anjo Clement

Çağımızın en üretken ve orijinal grupları arasında kabul edilen Radiohead pek çok başka müzisyene ilham vermiş, pek çok caz müsizyeni İngiliz grubun bol katmanlı bestelerini caz dünyasına da taşımıştır. We Suck Young Blood – A Radiohead Songbook isimli albümlerinde grubun en ilham verici bestelerine yer veren Hollandalı yaylı sazlar dörtüsü Zapp4, bu şarkıları yalnızca yaylı sazlarla yeniden yorumlayarak öne çıkıyorlar.

29 EKİM Çarşamba: Jose James @ Babylon

Konser başlama saati: 21:30 Biletler: Öğrenci 30 – Tam 50  TL

Jose James1
Çocuk yaşta radyo kanalları arasında gezinirken keşfettiği cazı, hip-hop, soul, pop ve elektronik müzik ile birleştiren José James, hip-hop jenerasyonunun en önemli caz solistlerinden biri kabul ediliyor. Dünyaya önemli müzisyenler katmış The New School for Jazz and Contemporary Music mezunu, Caz dünyasının Cannes’ı kabul edilen L’Académie du Jazz Grand Prix’de en iyi vokal albümü ödülünü alan, bu yeteneği ile modern cazı kendi cenerasyonunun popüler müziğine ustalıkla harmanlayan ve sevdiren Jose James’in performansı caz festivalinin en çok beklenenleri arasında.

30 EKİM Perşembe: Jamie Cullum @ Zorlu Center PSM

Konser başlama saati: 20:30  Biletler:  70 – 190 TL arasında değişiyor

_Jamie Cullum3
Kariyerine; aralarında Grammy, Altın Küre, BRIT ve GQ Yılın Müzik Adaamı ödülleri de olan sayısız ödül sığdıran genç şarkıcı, söz yazarı ve piyanist Jammie Cullum, dünya çapında on milyondan fazla satan toplam altı albümünde, kendi övgü alan besteleri yanında Frank Sinatra’dan Radiohead’e, Jeff Buckley’dan Rihanna’ya kadar kült olmuş sanatçıların eserlerini yorumluyor. Sempatik tavırları ve enerjisiyle ülkemizde de çok sevilen Jamie Cullum’ın klasik caz’ı melodik pop ve rock ile birleştiren performansı festivalde kaçırılmaması gerekenler arasında.

31 EKİM Cuma: Dillon @ Babylon

Konser başlama saati: 22:00 Biletler: Öğrenci 25 – Tam 40 TL

Dillon4

Brezilya doğumlu Alman şarkıcı, söz yazarı ve piyanist Dillon, çoğu zaman çağdaş alternatif müziğinin en önemli kadın vokalleri Björk ve Feist ile karşılaştırılan yorumuyla yeni çıkış yapan ve gelecek vaad eden sanatçılar arasında gösteriliyor. Janrların birbirine geçtiği günümüzde pop, elektronik ve caz denebilecek sound’ların deneysel sentezi olarak adlandırabileceğimiz performanslarının melankolik ve ruha dokunan bir yönü var.

1 Kasım CUMARTESİ: Chet Faker @ Black Box

Konser başlama saati: 23:00 (22:00’de Islandman) Biletler: Ayakta biletler tükendi. Tribün 70 TL

Kadife sesi, kendine has tarzı ve yorumu, yüz binlerce tıklanan live session videoları, elektronik sularda yüzen hareketli dans parçaları ve daha soul, downtempo tınıya sahip, ağlatacak kadar duygu yüklü aşk şarkılarıyla caz, pop, soul, rock ve elektronik janrların sınırlarını belirsizleştiren Avustralyalı müzisyen Chet Faker, sahne ismini Kaybedenler Kulübü’nün gerçek üyelerinden efsanevi caz trompetçisi Chet Baker’dan alıyor.

04-ChetFaker-LisaFrielingPhotographer
2014 yılında yayınladığı Built on Glass albümü öncesi internetten yayınladığı video ve single’ları ile ünlenen, gerçek adıyla Nicholas James Murphy, Rolling Stone tarafından 2013 yılının en iyi bağımsız sanatçısı seçildi. Babylon Asmalı Mescit’te gerçekleşmesi planlanan ve biletleri bir gün içinde tükenen Chet Faker konseri, yoğun ilgi üzerine akustiğiyle öne çıkan performans mekanı Black Box’a alındı. Chet Faker’ı Babylon samimiyetinde dinleyemeyeceğime üzülsem de daha çok insanın bu performansı izleyecek olmasına seviniyorum.

Benim hazırladığım program ile çakıştığı için malesef izleyemeyeceğim Kenny Barron & Dave Holland, Ambrose Akinmusire, Bilal, Yasmin Hamdan ve Karsu gibi daha nice önemli ismin yer aldığı dopdolu Akbank Caz Festivali takvimine http://www.akbanksanat.com/caz-festivali/caz-program adresinden göz atabilirsiniz.

Life In Color

Life In Color

Henüz 3 yaşımda olduğum 1990 yılından bu yana Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali’nin bu sene 24.’sü gerçekleştirilecek. Bu seneki line-up’ta caz’ı farklı janrlarla ustaca sentezleyen, yenilikçi, yaratıcı...

Processed with VSCOcam with a6 preset

AKBANK CAZ FESTİVALİ’NİN ARDINDAN

AKBANK CAZ FESTİVALİ’NİN ARDINDAN

Henüz 3 yaşımda olduğum 1990 yılından bu yana Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali’nin bu sene 24.’sü gerçekleştirilecek. Bu seneki line-up’ta caz’ı farklı janrlarla ustaca sentezleyen, yenilikçi, yaratıcı...

akbank caz festivali

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir