akbank caz festivali

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali bu sene 25. yılını kutluyor. 21 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon Bomonti, Volkswagen Arena, The Seed, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Summart, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin aralarında bulunduğu pek çok farklı mekanda gerçekleşecek festival, 25. yıla özel sürpriz projelerin yanı sıra yine her yaştan ve kesimden dinleyiciye göz kırpan, farklı dinleyicileri caz çatısı altında yepyeni isimlerle buluşturma ve ufuk açmayı kendine misyon edinmiş 55 konser, 4 panel, 13 atölye ile gerçek anlamda iştah kabartıyor. Bununla birlikte 25. yıla özel olarak bir Akbank Caz Festivali albümü, CD ve plak olarak da hazırlanıyor.

AKBANKSANAT-2015-066-Caz_Festivali_Afis_50x70-yenı-01-680x957

Program geçtiğimiz günlerde www.akbankcaz.com‘da açıklandı ve hatta biletler de satışa çıktı. Henüz festivalin başlamasına bir aydan fazla zaman olsa da ben kendi programımı yaptım, heyecanla bekliyorum :) Öneri isteyenler benden kopya çekebilirler tabii :)

21 Ekim Çarşamba: Carmen Lundy @ The Seed

Konser başlama saati: 20:00 Biletler: 110 TL

Carmen Lundy Color 9

25. Akbank Caz Festivali’nin açılışını, yalnızca güçlü bir vokal değil aynı zamanda cazın en yaratıcı bestecilerinden kabul edilen efsanevi sanatçı Carmen Lundy konseriyle, The Seed’in muhteşem atmosferinde yapabilirsiniz.

21 Ekim Çarşamba: Dave Dougles Quintet @ Babylon Bomonti

Konser başlama saati: 21:30 Biletler: öğrenci 25 tam 35 masa 60

Dave Douglas Quintet_Portraits2_cc-EveTrojanov

Avangart caz trompetçisi Dave Douglas, 2015 yılında yayınladığı albümü “High Risk”i hakkında “Kendinizi risk altında hissetmenizi istedik” diyor. 21 Ekim Çarşamba akşamı bas, davul ve DJ’den oluşan grubuyla vereceği konser ile cazın kalıplarının gözlerimizin önünde genişlemesine şahit olabilirsiniz.

22 Ekim Perşembe: Moriarty @ Babylon Bomonti

Konser başlama saati: 21:30 Biletler: öğrenci 25 tam 35

Fransız, Amerikan, İsviçre ve Vietnam kökenli beş sanatçıdan oluşan topluluk, ismini Jack Kerouac’ın ünlü romanı “Yolda” romanında yer alan Dean Moriarty’den alıyor. Kırılgan ama umut dolu şarkı sözlerini Amerikan ve İrlanda folk melodileriyle harmanlayan beşlinin festival kapsamında Babylon Bomonti’de vereceği konseri kaçırılmayacaklar listesine yazdım bile.

22 Ekim Perşembe: Manu Katché @ Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Konser başlama saati: 22:30 Biletler: öğrenci 25 tam 55-90

--EXCLUSIF-- MANU KATCHE - REPETITIONS ET CONCERT DE MANU KATCHÉ, AU NEW MORNING.

Fildişi Sahillerinden gelen aile köklerinin kendisine kazandırdığı ritim yeteneğini akademik eğitimiyle birleştiren, kendine özgü bir tarzıyla dünyanın sayılı davulcuları arasında gösterilen Manu Katché,  Festivalin 25. yılında son albümünün ekibiyle sahne alacak ve kendisine Norveçli kadın Double bassçı Ellen Andrea Wang eşlik edecek. Kaçırmamak lazım!

23 Ekim Cuma: Bill Frisel Music For Strings @ Zorlu PSM

Konser başlama saati: 22:30 Biletler: öğrenci 40 tam 55-90

Bill Frisell_858-bw

Avangart cazdan Mali müziğine, John Lennon’dan Buster Keaton’a kadar ilham aldığı her şeyi cazla kaynaştıran müzik dahisi, Grammy ödüllü efsanevi gitarist Bill Frisel Music for Strings projesiyle Zorlu PSM’de kaçırılmaması gerekenlerden.

23 Ekim Cuma: Sinkane @ Babylon Bomonti

Konser başlama saati: 22:30 Biletler: öğrenci 25 tam 40

Sinkane_by_martine_carlson

Sudan popunu caz ve funk rockla birleştirerek köklerine her zaman sadık kaldığını gösteren, dünya müziklerinin cazla kaynaşmasının en somut ve renkli örneklerinden Londralı müzisyen Sinkane festivalin en heyecan verici isimlerinden. Bol danslı bir konser bekliyor bizi.

24 Ekim Cumartesi: The Gaslamp Killer, Grup Ses Beats, Da Poet @ Babylon Bomonti

Konser başlama saati: 23:00 Biletler: öğrenci 25 tam 50

Gaslamp Killer

Los Angeles’ın underground mekanlarında yetişen, sahne şovlarıyla ünlü Gaslamp Killer, Türkçe funk ve rock parçaları mikslediği  elektronik setleriyle Türk izleyicisinin yakından tanıdığı bir isim. 25. Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon Bomonti’de daha da geniş bir kitleyle danstan ter içinde kalacağımız bir gece geliyor!

25 Ekim Pazar: Lizz Wright @ Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Konser başlama saati: 18:00 Biletler: 30-90 TL

Lizz_Wright0160_Photo_by_Jesse_Kitt

Kilise korosu ve gospel geçmişi olan ve  kontralto sesiyle caza kendine has yorumunu katan Amerikalı şarkıcı ve besteci Lizz Wright dinleyenlerine CRR’de güzel bir pazar akşamı vaadediyor.

28 Ekim Çarşamba: Ester Rada @ Babylon Bomonti

Konser başlama saati: 21:30 Biletler: öğrenci 25 tam 35

Ester-rada

Etiyopya Cazı, funk, soul ve R&B’u incelikle birleştiren, Aretha Franklin’e benzeyen sesiyle dikkat çeken Ester Rada Ortadoğunun müzikteki yeni temsilcisi olarak görülüyor. 28 Ekim tarihini takvimlerinize not düşün!

29 Ekim Perşembe: Squarepusher @ Babylon Bomonti

Konser başlama saati: 22:00 Biletler: öğrenci 40 tam 70

squarepusher_fromraw_MG_9850C landscape

Ünlü bas gitaristi Tom Jenkinson’in fusion jazz ve drum ‘n’ bass’ı birleştirerek yarattığı sıradışı projesi Squarepusher festivalin fark yaratan ve genel caz dinleyicisinin elektronik müziğe bakışını değiştirecek performanslarından biri olacak. 

30 Ekim Cuma: Poppy Ackroyd @ Akbank Sanat

Konser başlama saati: 19:00 Biletler: öğrenci 15 tam 25

Poppy Ackroyd 1 2014 (c) Kat Gollock

Festivalin Londralı konuklarından Poppy Ackroyd Akbank Sanat’ta 2014 yılında yayınlanan ikinci albümü Feathers’dan besteler seslendirecek. VW Arena’da Belle & Sebastian ya da Babylon Bomonti’de Hercules & Love Affair öncesi geceye soft bir başlangıç için kaçırılmaması gereken leziz bir performans olacağını düşünüyorum.

30 Ekim Cuma: Belle & Sebastian @ VW Arena

Konser başlama saati: 22:00 Biletler: 70 TL

belle-and-sebastian

Indie müziğin öncülerinden İskoçyalı topluluk Belle & Sebastian, mutluluktan hüzne kadar geniş yelpazede pek çok duyguyu yaşatan besteleri ve etkileyici sahne performansları ile festivalin en çok ses getiren konserlerinden biri olacak.

30 Ekim Cuma: Hercules & Love Affair @ Babylon Bomonti

Konser başlama saati: 22:00 Biletler: öğrenci 25 tam 50

HALA+2015+-+1_2000px-2

Elektronik ve dans alt yapılı parçaları sıra dışı vokallerle disco’dan house’a, acid’den synth pop’a kadar uzanan geniş yelpazede harmanlayan  New York’lu DJ Andy Butler’ın müzik projesi Hercules & Love Affair Cuma günü Babylon Bomonti’de büyük bir partinin ev sahibi olacak.

31 Ekim Cumartesi: Susanne Sundfør  @ Zorlu PSM

Konser başlama saati: 19:00 Biletler: 35-80 TL

Susanne Sundfor 2015 high res photo

Günümüz elektro-pop’un İskandinav ekolünün en belirgin temsilcilerinden Susanne Sundfør, altıncı albümü Ten Love Songs’ın dünya turnesi kapsamında, 31 Ekim Cumartesi günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahne alacak. Benim en heyecanla beklediğim konser diyebilirim.

31 Ekim Cumartesi: Get The Blessing @ Babylon Bomonti

Konser başlama saati: 22:30 Biletler: öğrenci 25 tam 40

Get the Blessing_151013__360

Portishead’den tanıdığımız Jim Baar ve Clive Deamer’ın da içinde yer aldığı, sahnede yüzlerini gizleyen, eleştirmenlerin “çağdaş cazın ağır topları” olarak tanımladığı sıradışı İngiliz topluluk Get The Blessing, neşeli, alaycı, sarsıcı ve şaşırtıcı bir performans  sergilemek için Babylon Bomonti sahnesinde olacaklar.

1_Akbank Caz Festivali _Art Ensemble Of Chıcago - Can Çetinkaya

Bu muhteşem konserler dışında, her sene gerçekleştirilen Kampüste Caz etkinliği bu sene de 03-14 Kasım tarihleri arasında sekiz farklı şehirdeki üniversitelerde yapılacak. Liselerde Caz Atölyeleri ile gençler caz müziğini ve enstrümanlarını daha  yakından tanıma fırsatı bulacak. Festivalin 25. yılına özel olarak İllüstrasyonlar ile Akbank Caz Festivali’nin 25 Yılı projesi de Akbank Sanat’ın instagram hesabı üzerinden devam ediyor.

eylül konserleri [canım istanbul]

eylül konserleri [canım istanbul]

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali bu sene 25. yılını kutluyor. 21 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon Bomonti, Volkswagen Arena, The...

Cizenbayan_canim_istanbul

Kasım Konserleri [canım istanbul]

Kasım Konserleri [canım istanbul]

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali bu sene 25. yılını kutluyor. 21 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon Bomonti, Volkswagen Arena, The...

Cizenbayan_august

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir