Ekran Resmi 2014-07-23 14.44.54

dün bir workshop’a katıldım. gizli olduğu için şu an ayrıntılarını veremeyeceğim ama kadın olarak kendimi yaralanmış hissettiğim birkaç durumla karşılaştım. çok kafama takıldığı için workshop’taki diğer arkadaşları uyarmak için moderasyondan izin istedim ancak izin vermediler.

daha sonrasında bugün gördüğüm aşağıdaki video’yla bu konu hakkında yazmaya karar verdim.

video ‘kız gibi’ sözünün hakaret olarak kullanımıyla ilgili. yıllardır hep anlatmaya çalıştığım, insanların zararsız gördüğü ama aslında çok yaralayıcı olan bir hakaret söz konusu. küçük yaşlarımdan beri sadece erkekler iyi yapabilirmiş gibi lanse edilen her şeyin hakkını vererek yaptım. bayan şoför lafından nefret ederim. pipiyle araba kullanılmıyor nihayetinde. gayet iyi araba kullandığımı düşünüyorum. ama trafikte kadın olduğun için sana eksikmişsin gözüyle bakılıyor. spor keza. kadınlar anlamaz, beceremez. sadece pembe makyaj yapıp minik porselen bardaklarımızda çay içmiyoruz.

herneyse. dünkü workshop’ta da hem kadınların hem erkeklerin tüketimine uygun bir ürün (ped veya traş kremi değil yani) için üstelik de araştırma şirketinin abuk subuk kalıplara soktuğu ama aslında kalıplara sokulamayacak bir y kuşağı için kampanya fikirleri geliştiriyorduk. hep ‘babamızınki gibi’, ‘erkek gibi’ tarzı ifadeler kullanıldı. e benim annem de tüketiyor bu ürünü, ben de tüketiyorum. neden hep erkeklere yönelik bir ağızdan konuşuluyor? incindim ve bu konuda kendi adıma kişisel ufacık bir ricada bulunmak istiyorum diğer arkadaşlara dedim. çünkü bu tarz söylemleri bazen insanlar farketmeden yapıyor. uyarıldıklarında da hak veriyorlar. neyse moderasyon uyarımı uygun görmedi. ondan sonra zaten ‘bayan’lara uygun alkol oranı azaltılmış ürün falan gibi saçma saçma fikirler de ortaya atıldı. bayanlar içmeyi bilmez ya ondan heralde.

neyse hem içimi dökmek istedim, hem de şu minik hatırlatmayı yapmak. dilinizi değiştirin. dil çok önemli. kız gibi, adam gibi ifadelerini kullanmayın. seyahatlerimi görüp baba parası da demeyin mesela. hadi bazılarının gözünde kendi paramı kazanıyor olma ihtimalim yok nedense onu da geçtim de belki benim annem zengin?

sevgiler

Ev partisi yapmayı biz biliriz

Ev partisi yapmayı biz biliriz

dün bir workshop’a katıldım. gizli olduğu için şu an ayrıntılarını veremeyeceğim ama kadın olarak kendimi yaralanmış hissettiğim birkaç durumla karşılaştım. çok kafama takıldığı için workshop’taki diğer arkadaşları uyarmak için moderasyondan izin istedim ancak...

10384113_10151997838536572_3151578745534163261_n

Bireysellik ve kollektivizm üzerine

Bireysellik ve kollektivizm üzerine

dün bir workshop’a katıldım. gizli olduğu için şu an ayrıntılarını veremeyeceğim ama kadın olarak kendimi yaralanmış hissettiğim birkaç durumla karşılaştım. çok kafama takıldığı için workshop’taki diğer arkadaşları uyarmak için moderasyondan izin istedim ancak...

Ekran Resmi 2014-08-06 00.58.14

YORUMLAR

  • Oysla S. diyor ki:

    İnanılmaz olmuş, böylesine bir yazı için kendi adıma teşekkür ederim. Toplum içinde yerleşmiş bazı saçma sapan kalıplar oldum olası fazlasıyla rahatsız etmiştir beni de, işin en kötü yanı ise kadınların da erkekler kadar bu tarz söylemleri kabullenmesi. Bunu önce kendi içimizde aşmamız gerek! Dilerim bu yazıyı okuyan, bu videoyu izleyen belki bugüne kadar farkında olmadan kendini bu kalıplara hapseden herkes için bir anlamı olur.

  • cizenbayan diyor ki:

    teşekkürler, sevgiler

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir