Her gittiğinde mutlaka yaptığın şey: Hava karlı, yağmurlu, rüzgarlı ya da güneşli olsun şehrin her zaman yapacak bir şeyler olan kısmı limandaki Jomfru Ane Parken’dır. 

En sevdiğin galeri / müze: Alvar Aalto’nun konseptlerinden uyarlanan Kunsten Art Museum’da eski ve yeni enstelasyonlar oluyor ve mimarisi eşsizdir.

Plaform 4’se daha asi bir sanat konsepti sunuyor: yaz ayları boyunca multimedya background’u olan genç sanatçıların işlerinin yanısıra konserlere ve etkinliklere de ev sahipliği yapan eski bir fabrika binası burası. 

Bunların yanısıra Utzon Center ve Nordkraft da muhakkak görülmeli.

En sevdiğin cafe: Ib René Cairo’da beyaz masa örtüleri, cilalı masalar yok. İnanılmaz lezzetli kahve, içki ve yiyecekleri son derece ‘casual’ bir mood’da her defasında farklı tabak ve bardaklarla servis ediyorlar.

Cafe Klædeskabet ise alışveriş caddelerinden birinde yer alan hem cafe hem de bir mağaza. Hipsterların uğrak mekanı olan bu cafe’de özel seçilmiş giysiler ve leziz yiyecekler birarada. 

En sevdiğin bar / gece kulübü: Jomfru Ane Gade – the street- ‘de birbirinden eğlenceli onlarca bar ve kulüp var bunların yanısıra Viva La Revolution ve Café Vesteraa da tavsiye edilebilir.

Alışveriş için adreslerin: Rubber Duck ve Tree House gençlere yönelik iyi mağazalar. Bazen harika indirimler yakalamak mümkün oluyor.

Ne yemeli / içmeli: Stygge’s Fisk og Skaldyr’ın Deniz Mahsülleri Büfesi rahat ve güzel bir mekanda kazıklanmadan lezzetli Aalborg deniz ürünü yemek isteyen yerliler ve turistler için bir must! Aalborg sub sandwich’leriyle de ünlüdür, herhangi bir büfede bulabilirsiniz. Bacon’lı didiklenmiş tavuk veya yumurta ve karidesli somon’u denemeniz tavsiye olunur.

Şehrin soundtrack’i / filmi / kitabı: Jakob Ejersbo’ın Nordkraft kitabı 90’larda Aalborg’da sokak hayatını konu eden bir kitap. Daha sonra kitabın Aalborg’da filmi de yapıldı. 

Şehirde yürürken veya toplu taşıma ile bir yerlere giderken ipod’umda hep dinlediğim şarkı da Air’in All I Need’idir.

Yılın en sevdiğin zamanı: Aalborg’da bulunmak için doğru zaman yazın! Şehirdeki çoğu etkinlik bu güneşli aylarda yapılıyor. Yazın akşam geç saatlere kadar pırıl pırıl olan güneş de Danimarka’nın kuzey kısımlarında tecrübe etmeniz gereken bir şeydir. 

AALBORG YAZISINA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

aalborg

aalborg

Her gittiğinde mutlaka yaptığın şey: Hava karlı, yağmurlu, rüzgarlı ya da güneşli olsun şehrin her zaman yapacak bir şeyler olan kısmı limandaki Jomfru Ane Parken’dır.  En sevdiğin galeri / müze: Alvar...

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir