akbank-caz-festivali

Son baharı sevme sebeplerinden en güzeli şehre geri döndü! Geçtiğimiz sene çeyrek asırı deviren, bu sene İstanbulluları 26. kez cazla buluşturan Akbank Caz Festivali, 12 Ekim Çarşamba günü artık gelenekselleşen ‘The Seed’ konseriyle start alıyor. 23 Ekim tarihine kadar pek çok farklı mekanda onlarca konser, panel, workshop ve etkinlik, müzik severleri cazın farklı disiplin ve türlerle etkileşime girmeye yatkın başına buyruk doğasıyla buluşturacak.

Kendi adıma kaçırmayacağım etkinliklere göz atarken, her sene olduğu gibi bu sene de kaçırılmayacak etkinlikler yazısını yazmak farz oldu. O zaman gelin caz dolu 2 haftaya birlikte göz atalım:

26-akbank-caz-festivali

12 Ekim Çarşamba: Charenee Wade @ The Seed
Konser başlama saati: 20:00 Biletler: Tam: 120 TL Öğrenci: 60 TL

Sakıp Sabancı Müzesi kompleksinde yer alan, insana bir çekirdeğin içindeymiş gibi hissettiren ve şahane bir akustiğe sahip The Seed’de bu senenin geleneksel festival startını, politik duruşuyla siyahi halkların sesi olan şair-müzisyen Gil Scott-Heron’ın devrimci bestelerini yorumladığı projesiyle Charenee Wade verecek.

13 Ekim Perşembe: Gevende @ Moda Sahnesi
Konser başlama saati: 22:00 Biletler: Tam: 50TL Öğrenci: 25 TL

Alternatif müzik sahnesinin en orijinal gruplarından Gevende, Moda Sahnesi’nde “Bilinmeyen ve Daha Önce Çalınmamış Parçalar”ını seslendirecek.

13 Ekim Perşembe: Erik Truffaz Quartet @ Babylon
Konser başlama saati: 21:30 Biletler: Tam: 50TL Öğrenci: 25 TL

Ülkemizde İlhan Erşahin ve Hüsnü Şenlendirici ile yaptığı müzikal işbirlikleriyle de tanınan, elektronika, drum’n bass ve hip-hop’la cazı ustaca harmanlayan fransız trompet virtüözü Erik Truffaz ve grubu 13 Ekim Perşembe akşamı Babylon’a konuk oluyor.

15 Ekim Cumartesi: Nouvelle Vague @ Babylon
Konser başlama saati: 22:30 Biletler: Tam: 70TL Öğrenci: 35 TL

Bünyesinde sıra dışı kadın vokalistleri barındıran, sahnede kışkırtıcı teatral bir şova dönüşen konserleriyle Türk izleyicisinin daima çok sevdiği Nouvelle Vague, Joy Division’dan The Clash’e, Depeche Mode’dan Blondie’ye pek çok kült sanatçının şarkılarınının cover’ları dışında kendi besteleri de bulunan new wave, bossa nova ve yer yer rock’ı benzersizce harmanlayan çok canlı bir proje. Love will tear us apart dinleyerek ağlamak isteyenler, gelin sahne önünde buluşalım!

omar-sosa-akbank-caz

16 Ekim Pazar: Paolo Fresu – Omar Sosa Duo @ Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Konser başlama saati: 18:00 Biletler: Tam: 55-75-90 TL Öğrenci: 30 TL

Sayısız filme müzik yapan İtalyan trompetçi Paolo Fresu ve Afrika yaptığı seyahatlerin tınılarını müziğine yansıtan Kübalı caz piyanisti Omar Sosa birlikte 2 albüme imza atmış ve  çok sevilen bir ikili. Memleketlerinin geleneksel ve yenilikçi müziklerini harmanlayacakları performanslarıyla CRR’de sahne alacaklar.

16 Ekim Pazar: Pharoah Sanders Quartet @ Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Konser başlama saati: 20:30 Biletler: Tam: 55-75-90 TL Öğrenci: 30 TL

Sun Ra Arkestra’nın ‘firavun’u, 75 yaşındaki Grammy ödüllü trompetçi Pharoah Sanders kendine has çalış tekniği ile Cemal Reşit Rey sahnesinde olacak.

17 Ekim Pazartesi: Masayoshi Fujita @ Akbank Sanat
Konser başlama saati: 19:00 Biletler: Tam: 25 TL Öğrenci: 15 TL

Caz festivali kapsamında her sene özellikle de Pazartesi günleri ‘deneysel’ cazın en ilerici projelerini misafir eden Akbank Sanat bu kez de Japon asıllı Berlin’li besteci Masayoshi Fujita’yı ağırlayacak. Elektronik ve caz janrlarıyla tanımlayabileceğimiz bestelerini asıl enstrümanı olan vibrofonu alışılmışın dışında kullanarak çalan, metal parçalarından ürettiği sesleri müziğine dahil eden Japon sanatçının performansı bu en çok merak ettiklerimden.

 

amir-elsaffar-akbank-caz


19 Ekim Çarşamba: Amir ElSaffar and Two Rivers @ Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Konser başlama saati: 20:30 Biletler: Tam: 55-75-90 TL Öğrenci: 30 TL

Irak asıllı Amerikalı trompetçi Amir ElSaffar, 2002 yılında New York’taki müzik kariyerine ara vererek atalarının müziğini anlamak üzere Orta Doğu ve Avrupa’yı müzikal anlamda dinlediği 5 senelik bir keşif turuna çıktı. Her türle interaksiyona girmeye açık cazı makamsal müzikle birleştiren projesi Two Rivers da böyle doğdu. Benzer coğrafyanın makamlarına aşina kulaklarımız bakalım bu füzyona nasıl bir tepki verecek.

20 Ekim Perşembe: Project Re-RAu @ Akbank Sanat Dans Atölyesi
Performans başlama saati: 20:00 Biletler: 25 TL

Caz festivali boyunca en ilgi çekici ve sıra dışı etkinliklere ev sahibi olan Akbank Sanat’a bu kez de bir dans performansı için yolumu düşüreceğim:

“project: Re-RAu, New York-İstanbul ekseninde çalışan koreograf Korhan Başaran ve New York’ta yaşayan Suriyeli klarnet sanatçısı Kinan Azmeh ve grubunun gerçekleştireceği, New York ve İstanbul’da deneyimlenen sürecin ürünü olarak hayat bulacak bir dans performansı. Merakla bekliyorum. (Perşembe vakti olmayanlar için performans 21 Ekim Cuma gecesi aynı yerde aynı saatte)

21 Ekim Cuma: Saul Williams @ Babylon
Konser başlama saati: 22:30 Biletler: Tam: 40 TL Öğrenci: 25 TL

Sundace ödüllü bağımsız film “Slam”‘deki performansıyla tanınan Saul Williams hip-hop, punk, şiir ve cazı ustalıkla harmanlayan bir müzisyen aynı zamanda. Babylon’da merakla beklediğim konserinin ardından aynı biletle katılabileceğiniz “Awesome Tapes From Africa” ise 70’lerden günümüze, yerel müziklerden, Afrika diskosuna, avangard performanslardan caza kadar hiçbir yerde duyamayacağınız kaset kayıtlarını müzik meraklılarıyla paylaşan bir blog projesinin Midnight Session kapsamında partiye dönüşmüş hali!

imary_akbank-caz

22 Ekim Cumartesi: Imany @ Volkswagen Arena
Konser başlama saati: 21:00 Biletler: Tam: 90-100-130 TL Öğrenci: 40 TL

Billie Holiday ve Nina Simone gibi cazın en önemli kadın vokalistlerini kendine idol edinen, duru sesi ve başarılı işleriyle yolunda sağlam adımlarla ilerleyen, modellik ve spor geçmişiyle de oldukça geniş kitlelere soul müziği sevdiren Imany, pekçok kategoride biletleri tükenen performansıyla Volkswagen Arena’da! Son kalan biletler için acele edin!

22 Ekim Cumartesi: Orkestra Mendoza Feat. Salvador Duran @ Babylon
Konser başlama saati: 22:30 Biletler: Tam: 40TL Öğrenci: 25 TL

Cumbia, merengue ve ranchera gibi farklı latin müziklerini kendine has tarzıyla birleştiren Meksikalı multi-enstrümantalist Mendoza, 50’lerdeki “big band mambo” geleneğini 21. yüzyıla benzerlerinden daha çekici ve gösterişli bir formda taşıyor. Salvador Duran ise sesi, dansı ve marakası ile bu renkli orkestraya farklı bir zenginlik katıyor. Konser sonrası aynı biletle Babylon’un Midnight Session serisinde underground disco, underground oldschool Chicago house ve boogie vibes türlerinde gidip gelen eklektik bir performans sergileyecek Johnny Rock’ın DJ setiyle türler arası dans yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

orkesta-mendoza-akbank-caz

23 Ekim Pazar: Cazlı Brunch @ Club Quartier
Ücret kişi başı 45 TL

Pazarları en büyük keyfi Brunch olup müzikten de vazgeçemeyenlere cevap Moda’da bulunan Club Quartier’den geliyor: Cazlı Brunch! Papyon Trio performansı eşliğinde Club Quartier’ın yeşillikler içindeki tarihi bahçesinde brunch yaptmak isterseniz (0216) 338 25 61’i arayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Akbank Caz Festivali bu sene de dolu dolu geçecek gibi. Konserlerde etkinliklerde karşılaşmak üzere! Bu arada Akbank Caz Blog var bu sene, çok güzel ilüstrasyonlar ve içerikler için göz atmayı unutmayın!

sehrin-caz-hali

Ekim Konserleri [canım istanbul]

Ekim Konserleri [canım istanbul]

Son baharı sevme sebeplerinden en güzeli şehre geri döndü! Geçtiğimiz sene çeyrek asırı deviren, bu sene İstanbulluları 26. kez cazla buluşturan Akbank Caz Festivali, 12 Ekim Çarşamba günü artık gelenekselleşen...

canim-istanbul-cizenbayan-nisan-istanbul-etkinlik kopya1

Kasım Konserleri [canım istanbul]

Kasım Konserleri [canım istanbul]

Son baharı sevme sebeplerinden en güzeli şehre geri döndü! Geçtiğimiz sene çeyrek asırı deviren, bu sene İstanbulluları 26. kez cazla buluşturan Akbank Caz Festivali, 12 Ekim Çarşamba günü artık gelenekselleşen...

Cizenbayan_canim_istanbul

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir