2018-elif-tanverdi-cizenbayan-kitap-listesi

2018 biterken yazımda söz verdiğim üzere buyrunuz; epey sert geçen ama geri dönüp bakınca hayata ve kendime dair aslında çok şey öğrendiğim 2018 yılında bana iyi gelen, okuduğumda hem kendimi hem başkalarını daha iyi anlamama yardımcı olan, bazen içime su serpen, bazen de o ‘yalnız değilim’ hissini veren kitap ve instagram hesaplarını paylaşıyorum.

Bir de geçen sene (Oh be 2018’e geçen sene demek ne güzel şey ya ahahah) yaşadıklarımdan sonra çıkardığım naçizane bir iki hayat dersi var önce onları yazmak istiyorum:

Geçen sene başıma gelenleri yaşarken ve tabii üzerinden biraz zaman geçtikten sonra şunları farkettim:

İnsan sevgiyi sevmeyi ve sevilmeyi ilk olarak evde ailede öğreniyor ve 30 yaşına da gelse bunlardan çok bağımsız bir ilişki yaşayamıyor. Bunları farkedip bazı kalıpları yıkmak, bazı şeyleri çözmek, gerekirse yardım almaksa bizim elimizde.

Travmasız insan yok. Birbirinin travmalarını bilip görüp kabul edip beraber büyümek ve iyileşmek var.

Kaybetme korkusuyla daha sıkı sıkıya tuttuğun şeyler elinden kaçıp gidiyor ya da o sıkı tutuşunla doğal akışını bozuyorsun (baya bir hortumu elinizle sıktığınızı düşünün) Korku doğada hayatta kalmak için faydalı olabilir ama ‘olma ihtimali olan şeyler’ gibi zihinsel korkularımız ve bu korkular etkisindeki davranışlarımız bizi akıştan çıkaran ve olayları daha da içinden çıkılmaz hale sokan şey.

İç güdüsel olarak birine ilk başta gıcık oluyorsan bir bak bakalım kendinde bilinçli ya da bilinçsiz değiştirmek istediğin hangi huyunu gördün onda?

Şimdilik bunlar geldi aklıma. O zaman devam edelim kitaplardan:

(Edit: Kitapların bazılarını indirimde yakaladım. Satın almak için buraya tıklayabilirsiniz)

Jen Sincero – You Are A Badass

You-are-a-badass-1

Hayatınızla bir şeyler yapmak istiyor ama bir takım kalıplaşmış fikirler, elalem ne der endişesi ya da kendi içinizde bir bıkkınlık, motivasyon eksikliği, başaramama korkusu gibi duygular yaşıyorsanız; hayalleriniz ve hedeflerinizle aranızdaki engelin kendi zihninizden kaynaklanabildiğini esprili ve akıcı bir dille anlatan güzel bir kitap.

Richard Carlson – Don’t Sweat The Small Stuff

don-t-sweat-the-small-stuff-by-richard-carlson-st

Ex’imle ota boka kavga ettiğimiz dönem bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu kitabı okumaya başlamıştım. Aynı yazarın bu kıtabı ve konuyu ilişki, aile yaşamı, iş vs özelinde ele aldığı başka versiyonları da var bu arada. Ben sırf ilişkide kafayı taktığımız önemsiz detaylar değil de hayatta kafayı taktığımız önemsiz detaylar konusunda bir farkındalığa kavuşmak için bu versiyonu tercih ettim. Özet olarak hayatta aslında bizi sinirlendirmesine, kan basıncımızı yükseltmesine müsade etmememiz gereken noktalarda o farkındalığı nasıl yakalayabileceğimiz konusunda güzel bir rehber kitap. Bence herkes okumalı!

Gary Chapman – 5 Love Languages

5_Love_Languages_1024x1024

Bu kitap  insanların sevgiyi ifade etme ve algılama konusunda farklı diller konuşabildiğini örneklerle açıklıyor ve insanları bu konuda 5 kategoriye ayırırken bizimkinden farklı bir sevgi dili konuşan partnerimizle nasıl ortak paydada buluşabileceğimiz konusunda önermelerde bulunuyor.

Cleo Wade –  Heart Talk 

heart_talk_cleo_wade.png

Canımın çok acıdığı, canımın acısını artık hissetmek istemediğim hatta bundan utandığım, kendime kızdığım ve kendimi sevmeyi beceremediğim bir dönemde bana aşırı iyi gelmiş, yaşadıklarımın boşuna olmadığı ve bir öğrenme süreci olduğu kendime ihtiyacım olan zamanı vermem gerektiğini hatırlatan tam bir başucu kitabı. Düz yazı şeklinde değil de elle yazılmış, hayata dair küçük bilgelikler içeriyor. Arada rastgele sayfalarını açıp okumalık!

Louise Hay – Düşünce Gücüyle Tedavi 

dusunce-1023x640

En çok zorlandığım dönemlerden birinde Alaçatı’da Merve verdi bu kitabı bana, kendi kitabını verdi hatta. Bence kitabın adı, kapağı ve hatta üstte yazan o başlık kitabın içeriğiyle bire bir örtüşmüyor. Ben Merve vermese gidip bir raftan alıp okumazdım bu kitabı mesela. Ancak, hastalıklara bakış açımızı değiştirebilecek ve zihnimizin bu konularda etkisini anlamamızı sağlayacak bir hayat hikayesi anlatıyor kitap. En sonunda da vücutta hangi rahatsızlıkların aslında hangi psikolojik nedenden kaynaklanabileceğini gösteren bir tablo da var. İnsan esenliğine bütüncül yaklaşma niyeti olanlar için iyi bir başlangıç kitabı olabilir. Bu arada daha sonra bu kitapla Portekiz’e gittim, Naz merak edip okumaya başladı, 3 günde bitirdi ve bana nasıl teşekkür edeceğini şaşırdı. Daha sonra Begüm’e de tavsiye ettim ve o da kitabı altını çize çize okudu.

Mark  Manson – The Subtle Art Of Not Giving A Fuck
(Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı)

a4fb21184d3ecd6d0e7595872a07dda00339228e_6-__-you_may_also_like--thumb--subtle-art2x

Bu kitabın uzu süre çok satanlarda olmasının tek sebebi çarpıcı rengi ve başlığı değil. Sizi o konuda temin ederim. Kafaya takmama değil de daha çok neyi kafaya takacağınız konusunda seçici olma konusunda bir rehber. Peki nasıl seçici olacaksınız: kendinize iyi değerler edinerek. Bu değerler konusunda çok açık dürüst örnekler veren bence herkesin okuması gereken süper bir kitap bu da.

Gary John Bishop – Unfuck Yourself  (Get Out of Your Head and Into Your Life)

41d0dI6hu3L._SX311_BO1,204,203,200_

Bu kadar self-help yetmedi biraz daha diyorsanız bu kitap da fena değil. İçinde güzel mottolar var ve esprili tabii ki başlıktan da tahmin edebileceğiniz üzere.

Jan Spiller – Ruhsal Astroloji

0000000146035-1

Bu kitabı baya görüyordum. Bizim evde vardı bi süre hatta ama öyle açıp okuyasım gelmemişti hiç. Begüm içinden geçtiğim süreçleri çok iyi bildiğinden baya ‘al al al’ dedi bu kitabı, alırım diyorum da boyutu korkuttu hep (okumak değil de yanında taşımak açısından biraz kalın bir kitap) ve almıyordum ki en sonunda bir gün DJ’lik yaptığım yere getirdi kitabı içinde minik bir notla=)

Doğum tarihinize göre Kuzey Ay düğümünüz hangi burçta onu buluyorsunuz kitabın başındaki tablodan. Ondan sonra sizi ilgilendiren kısım kitabın 12’de biri. Tabii hayatınızdaki önemli kişileri ve onların geçmiş yaşamlardan gelen karmik bir takım travma ve his kalıplarını anlamak isterseniz diğer bölümler de emrinize amade. Ben reenkarnasyon konusunu kafamda çok oturtabilmiş biri değilim. Öyle körü körüne bir inancım ya da hayır saçmalık bu tarzı bir düşüncem yok. Fakat bu kitapta kendimle ilgili bir türlü sebebini çözemediğim bir takım davranış kalıplarımı benim bire bir kendimi ifade ettiğim aynı cümlelerle okuyunca ve okuduklarım aklıma yatınca neden olmasın dedim. Bu kitap benim bu yaz yaşadıklarımı neden yaşadığımı içimde oturtmamı sağladı. Tavsiye ederim.

The School Of Life – How To Find Love

how-to-find-love-_1_-alt

The School of Life’ın en çok okunan essaylerinin kitaplara dönüştürüldüğü bu seriye bayılıyorum. How To Find Love, partner seçerken ailemizde ve içinde yaşadığımız toplumda yoksunluğunu çektiğimiz ya da bıkkınlık geçirecek kadar çok maruz kaldığımız ama her türlü bizde iz bırakmış davranış kalıplarının bu seçimlerimizi ne şekillerde etkileyebileceğini, bu şartlandırmaların dışına çıkıp uzun soluklu ve sürdürülebilir bir ilişki için nasıl daha sağlıklı seçimler yapabileceğimizi bilimsel bir dille anlatan akıcı ve bilgilendirici bir deneme.

Hector Garcia & Francesc Miralles – Ikigai (Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı)

61170_1024x1024

Uzun ve mutlu bir hayat süren topluluklar ve bu toplulukların ortak noktaları ve kendine has bir takım özel durumları bize daha iyi bir hayat sürme konusunda ilham verecek şekilde derlenmiş.

The 5 minute Journal

9780991846207

Bazı sabahlar yapılacak işlerin stresi, elinizde olmayanlara hayıflanma gibi negatif duygularla başlıyor, bazı geceler kafanızda çözüme ulaştırmaya çalıştığınız dertler gölgesinde uykuya dalıyorsanız bu defter size iyi gelebilir. Fikir şu: Her gece yatmadan önce o gün sizi mutlu eden 3 şeyi ve bugün neyi daha iyi yapabilirdim’i yazıyorsunuz. Her sabah ise güne başlamadan önce ilk iş şükran duyduğunuz 3 şeyi, bugün ne olsa muhteşem olurdu’yu ve kendinizle ilgili pozitif bir kaç cümleyi yazıyorsunuz. Defterde her günün sayfasında ilham verici sözler var ve tabii bu yöntemin hayatınızı nasıl iyileştireceği de güzel bir özetle anlatılmış. Siz tabii ki bunu kendi kendinize normal bir deftere de yazabilirsiniz her gece ve her sabah 5 dakika :) O ilham verici sözleri için Five Minute Journal’ın instagram hesabını takip edebilir yanınızda defter taşımayı sevmiyorsanız The Five Minute Journal’ın ücretli telefon uygulamasını indirebilirsiniz.

Gelelim takip ederken bana güç verdiğini hissettiğim instagram hesaplarına:


View this post on Instagram

It’s okay to not be okay ALL the time. You are human. You are more than worthy. ( by @positivelypresent )

A post shared by Self-Care Station (@selfcareisforeveryone) on


View this post on Instagram

You might be feeling a little pressure to answer questions about “what’s next,” but I hope you know that no one, not even the person that’s asking has it all figured yet. The important thing to remember here is that you have the awareness that you are growing and being strengthened in this season. You might not know exactly how it’s all going to turn out, but you are being prepared for it, deep within. So don’t be discouraged if you don’t feel like you look strong on the outside. Don’t be disheartened by those who seem to wear a kind of confidence and certainty that you will never have. It’s true: you will never look like them. But they will never look like you, and whatever positive thing you see in them, you can see that in you, too. I don’t know if you’re the one in the family who always gets overlooked or if you’re the friend that is expected to always have it together, and I don’t know if this year was one of the best or one of the most difficult, but I do know this: you are going to get where you need to be when you need to get there. You are going to be guided by endless Light even in the middle of nowhere. Even amongst a thousand endless questions of where you’re going to work, where you’re going to school, when you’re going to get in a relationship, when you’re going to have kids—you are free to answer with the truth. Often times others mean well, and many times they are only looking to have a conversation, but don’t ever let that make you feel that you have to pretend to have something figured out that you don’t yet. If anyone truly wants to know how you’re doing and what you have been up to, talk them about how you’ve grown in joy. Talk to them about how this year taught you how to be stronger than you ever thought you would be. Tell them the story about how through all the mountains and valleys of this year, you found endless, boundless grace. Nobody has it all figured out yet. Nobody knows exactly what’s next. But we all have this present moment to live and also reflect on how far we have come. – Morgan Leave a comment below: what ways have you grown this year that you might share with others in your life?

A post shared by Morgan Harper Nichols (@morganharpernichols) on

 


View this post on Instagram

and all the shit that happened during Mercury Retrograde #spiritdaughter #2018 #thankyounext

A post shared by Spirit Daughter (@spiritdaughter) on

Bu arada sırf self help okumadım tabii bu sene; 2018’de okuduğum kitaplar içinden bunları da öneririm:

Yuval Noah Harari – Sapiens

1*6I90LOSct3TG78oDybqfDw

Henüz okumadıysanız mutlaka =) Okurken rüyalarımda taş devrindeydim full. İçine öyle bir aldı ki. Kendimizi nereden geldiğimizi anlamak için muhteşem bir kitap. Elimdekileri bitirir bitirmez Sapiens’in devam kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum. 

Patrick Dixon – The Future of Almost Everything 

the-future-of-almost-everything-dixon-en-24651_993x520

Sapiens’le nereden geldiğimizi öğrendikten sonra bu kitapla da nereye gidiyoruz’u geleceği belirleyecek trendleri nasıl yorumlayabileceğimizi öğreniyoruz. Kehanet yok, nasıl düşünürüz nasıl projeksiyon yaparız var =)

Stephen Hawking –  A Brief History of Time 

9780857501004

 

Bir bilim kitabı nasıl esprili ve anektodlarla yazılır =) Bilgilendirici, yer yer zor ama benim bu hayatta en çok  merak ettiğim şeyleri biraz daha kavramama vesile olmuş bir kitap. Çok tavsiye.

Screen Shot 2019-01-19 at 4.07.27 PM Screen Shot 2019-01-19 at 4.07.49 PM

Hazal Yılmaz – Anlamarama

0001761342001-1

Bu yaz Hazal’ı okurken pek de ‘relatable’ olmayan hayatımı ve duygu dünyamı relate edebildiğim bir kitap okumanın hazzını yaşarken; Hazal gibi güçlü bir kadının gücünü kendini çırılçıplak bırakabilecek cesareti ve kırılganlığından aldığını gördüm. Bir de Hazal yazdıklarının niteliği ve uzunluğuyla kitap yazma konusunda ilham verdi bana.

2018 Biterken

2018 Biterken

2018 biterken yazımda söz verdiğim üzere buyrunuz; epey sert geçen ama geri dönüp bakınca hayata ve kendime dair aslında çok şey öğrendiğim 2018 yılında bana iyi gelen, okuduğumda hem kendimi hem başkalarını daha...

Screen Shot 2018-12-30 at 10.30.33 PM

prense dönüşmeyeceğini bile bile öptüğüm kurbağa

prense dönüşmeyeceğini bile bile öptüğüm kurbağa

2018 biterken yazımda söz verdiğim üzere buyrunuz; epey sert geçen ama geri dönüp bakınca hayata ve kendime dair aslında çok şey öğrendiğim 2018 yılında bana iyi gelen, okuduğumda hem kendimi hem başkalarını daha...

Processed with RNI Films. Preset 'Agfa Precisa 100'

YORUMLAR

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir